Като начало е необходимо да се разбере какво представляват противопожарните врати и по какво се различават от обикновените входни конструкции. В техническата литература те имат няколко наименования: огнеустойчиви, огнезащитни, пожароустойчиви, огнеупорни. Официално това са продукти, които се монтират като бариера, предотвратяваща разпространението на огъня в случай на пожар.

Основните характеристики, които характеризират тези врати, са:

Висока степен на пожароустойчивост. Вратата трябва да създаде преграда пред разпространението на пожара, за да се спечели време за евакуация на пострадалите.

Устойчивост на високи температури. Материалът, използван за производството на противопожарни конструкции, трябва да е устойчив на термична деформация.

Нетоксични суровини, тъй като вратите не трябва да се превръщат в източник на вредни горивни газове в случай на пожар.

Лесен достъп на спасителите до мястото на пожара, който се осигурява от функционалността на системите за затваряне.

Какви са различните видове и как да разберем по маркировката им ?

Противопожарните врати могат да бъдат класифицирани според няколко качества. Съгласно Техническия правилник за изискванията за пожарна безопасност един от критериите е границата на огнеустойчивост. Тази характеристика показва колко дълго една врата може да издържи на огън. Границата на огнеустойчивост е кодирана в обозначението. За всички конструкции на врати той започва с буквите EI, последвани от число, съответстващо на времето за огнеустойчивост в минути.

- EI90 - Периодът от време, за който една конструкция е устойчива на пожар, е 90 минути. Кодът EI90.Обозначението може да се разграничи между еднокрили и двукрили врати. За да се определи кой вариант е подходящ за монтаж в дадено помещение, трябва да се измери ширината на отвора. В случаи с дължина до 110 см могат да се използват модели с едно крило. Ако ширината е по-голяма, двукрилите могат да бъдат с еднаква или различна ширина. Първият тип се монтира най-често в помещения с повишено ниво на опасност.

- EI60 - Минималната граница на пожароустойчивост е 60 минути. Вратите от втория тип EI60 се разглеждат като универсален клас модели, предназначени за сгради с различно функционално натоварване: частни къщи, офиси, граждански обекти. Вратите могат да бъдат разделени на еднокрили и двукрили. Изборът се основава на широчината на отвора и необходимостта от увеличаване на видимостта на крилото на вратата.

- EI30 - Тип 3: модели с капацитет за задържане на пламъка 30 минути. Код EI30. Най-ниската степен на защита позволява инсталирането им в малки пространства.

Може да разгледате различни модели тук : Пожароустойчиви врати

Всички технически свойства на продуктите за противопожарна защита се класифицират в зависимост от тяхната огнеустойчивост и се изписват с латински букви.

E - характеризира загубата на интегритет. Това означава, че след изтичане на срока ще започнат да се появяват пукнатини и дълбоки дупки, но все още няма загуба на носещата способност на конструкцията.

I - характеризира загубата на топлоизолация, т.е. показва колко дълго вратата може да издържи на въздействието на нагрят въздух. Например моделите от клас I15 могат да се отварят с голи ръце в продължение на 15 минути, когато са нагряти, без риск от изгаряне.

W - определя времето, за което се задържа топлинният поток.

S - показва способността на вратата да задържа въглероден оксид.

R - регулира загубата на носимоспособност. Индикаторът описва периода от време, след който крилото на вратата и самата рамка започват да се разрушават.

Най-новите технологии позволяват на производителите да произвеждат широка гама от пожароустойчиви врати с различен дизайн.

Металните модели са покрити със специално термично пръскане.

Популярната облицовка на крилото на вратата е изработена от масивна дървесина, тъй като изпълнява две функции: защитна и естетическа. Дървесната текстура изглежда благородна и естествена.

Декорацията с пожароустойчив ламинат или фурнир е с по-ниска цена. Може да се използва за създаване на различни текстури на листата, без да губи защитните си свойства. Дизайнерите използват също MDF плоскости и изкуствена кожа, импрегнирана със защитни агенти.

Прозрачните врати сами по себе си са леки и ефирни. Тук интерес представляват материалът, цветът и текстурата на ребрата. Те могат да бъдат изработени от алуминий, стомана или дърво.